W obecnych czasach dzieci w bardzo młodym wieku muszą radzić sobie z wyzwaniami, z którymi niektórzy dorośli często potrzebują wsparcia, jak natłok informacji i bodźców. Coraz więcej młodych ludzi boryka się z różnorodnymi problemami emocjonalnymi, społecznymi i edukacyjnymi. Według raportu Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym Fundacji UNAWEZA 28% przebadanych uczniów w Polsce nie ma chęci do życia. W tym kontekście terapia dziecięca staje się niezwykle istotnym narzędziem, niekiedy niezbędnym do wsparcia zdrowego rozwoju dzieci od najmłodszych lat, a konsultacje psychologiczne mogą okazać się konieczne.
Cele terapii dziecięcej
Terapia i psychoterapia dziecięca to formy specjalistycznego wsparcia mającego na celu pomóc maluchom w radzeniu sobie z różnymi trudnościami emocjonalnymi i społecznymi, by dać im możliwość prawidłowego rozwoju i funkcjonowania w dorosłości. Jest to proces interaktywny, w którym terapeuta pracuje z dzieckiem, aby zrozumieć i rozwiązać jego problemy, co może odbywać się też z udziałem rodzica. Terapeuci dziecięcy wykorzystują różnorodne techniki dostosowane do wieku, umiejętności i potrzeb każdego dziecka.
Głównym celem terapii dziecięcej jest poprawa ogólnego funkcjonowania dziecka w domu, szkole, życiu codziennym oraz wsparcie go w mierzeniu się z trudnościami. Dzieci często nie potrafią nazwać ani zrozumieć swoich emocji. Pomoc w postaci terapii pomaga budować zdolność radzenia sobie z emocjami, co jest kluczowe w osiągnięciu równowagi emocjonalnej. Z pomocą specjalisty maluch z trudnościami będzie się lepiej rozwijał i czuł na co dzień. Warto sięgnąć również po pomoc psychologa dla całej rodziny. Tym sposobem każdy jej członek będzie czuł się zaopiekowany, a praca samodzielna dziecka i rodzica na terapii nie pójdzie na marne.
W procesie terapii dziecięcej maluchy uczą się także budowania zdrowych relacji społecznych z rówieśnikami, rodziną i nauczycielami. Rozwijanie umiejętności komunikacji i współpracy to istotny element procesu terapeutycznego.
Terapia może również pomóc dziecku pokonać trudności, z jakimi spotykają się w szkole czy te związane z nauką. Terapeuci dziecięcy mogą wspomagać dziecko w rozwijaniu strategii mierzenia się z wyzwaniami edukacyjnymi i budowaniu zdrowych więzi.
Ważnym elementem terapii jest praca całej rodziny nad rozwiązaniem problemu. Praca malucha na nic się nie zda, jeśli nie otrzyma on wsparcia w domu i jeśli pozostali domownicy nie zaakceptują niezbędnych zmian. Terapeuta może zaproponować terapię rodzinną – wtedy jest pewne, że przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań praca, którą wykonujecie, przyniesie efekty.
Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?
Przy wyborze psychologa dla dziecka kluczowe są jego wykształcenie i doświadczenie. Pierwszą wizytę warto zaplanować z wyprzedzeniem, by mieć czas na podjęcie wyboru dotyczącego odpowiedniego psychoterapeuty. Koniecznie sprawdź, czy to osoba z wykształceniem z zakresu psychologii klinicznej dziecka, psychologii wychowawczej, psychologii rozwojowej lub psychoterapii dzieci i młodzieży.
Jeśli istnieje podejrzenie jakiegoś schorzenia u malca, np. autyzmu lub ADHD, lekarz również powinien się specjalizować w diagnostyce takich chorób.
Aby wybrać odpowiedniego terapeutę, bardzo ważne jest też to, czy psycholog po studiach psychologicznym ukończył szkołę psychoterapii. To ona daje specjalistom kompetencje do prowadzenia terapii. Jako rodzic pamiętaj, że specjalistę obowiązuje tajemnica zawodowa, ale jest on zobowiązany do rozmowy z Tobą o wszystkich problemach omawianych przez dziecko w gabinecie.
Zwróć uwagę na to, czy wybrany terapeuta specjalizuje się w pracy z grupą wiekową odpowiadającą wiekowi Twojego dziecka. To najlepszy sposób na weryfikację, czy maluch trafi w dobre ręce i zostanie odpowiednio zaopiekowany. Sprawdzi się tutaj stara, dobra poczta pantoflowa. Polecenia innych rodziców czy w gronie przyjaciół, którzy zmagają się z podobnymi przeciwnościami i również szukali odpowiednich specjalistów, mogą okazać się bezcenne.
Przed wizytą zorientuj się, w jakim nurcie psychologicznym działa wybrany specjalista. To będzie wskazówka dla Ciebie i malucha, czego oboje możecie spodziewać się w trakcie sesji i po niej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, poproś o pomoc również dziecięcego lekarza psychiatrę.
Co oprócz terapii?
Terapia dziecięca jest istotnym aspektem wspierania zdrowego rozwoju dzieci. Zdrowie psychiczne malucha zapewnia mu odpowiednie warunki do dorastania. Dzięki różnorodnym metodom i podejściem terapeutycznym dzieci mają szansę na przezwyciężenie trudności, rozwinięcie umiejętności społecznych i osiągnięcie pełnego potencjału. Warto podkreślić, że im wcześniej rozpocznie się terapię dziecięcą i sięgnie po specjalistyczną pomoc w przypadku zaistnienia takiej potrzeby (np. rozwód rodziców), tym większe szanse na skuteczne radzenie sobie z trudnościami i budowanie solidnych fundamentów emocjonalnych. Kluczowa jest tu praca rodzica – bez niej i bez wsparcia dla dziecka w domu konsultacja psychologiczna będzie bezcelowa.
Warto spróbować skorzystać z takiej pomocy w każdym momencie życia. Ostatecznie terapia dziecięca nie tylko wspomaga indywidualny rozwój dziecka, ale także przyczynia się do tworzenia zdrowszego społeczeństwa, w którym każde dziecko ma szansę na szczęśliwe i pełne życie. Nie bójcie się wspólnie sięgnąć po profesjonalną pomoc.